Rafał Kołacki, Wojtek Kurek, Trio_io. Nowości w kasetowym katalogu Szarej Renety

Rafał Kołacki, Wojtek Kurek, Trio_io. Nowości w kasetowym katalogu Szarej Renety

W katalogu labelu Szara Reneta całkiem niedawno pojawiły się trzy bardzo ciekawe wydawnictwa. Każde z nich reprezentuje przy okazji inną sferę, bo nagraniom terenowym Rafała Kołackiego towarzyszą tu eksperymenty z przetwarzaniem dźwięków perkusyjnych Wojtka Kurka oraz bardzo owocna dźwiękowa konwersacja trójki muzyków tworzących Trio_io.

“Huma. Język ptaków” to nagrania wykonane przez Rafała Kołackiego w Uzbekistanie. Głosy tytułowych ptaków funkcjonują w nich często w nierównym starciu z kanonadą dźwięków cywilizacyjnych. Nagrania te są zatem usytuowane daleko od stockowej sztampy, którą może przywoływać w pierwszej chwili na myśl podtytuł wydawnictwa. Warto posłuchać, i to wielokrotnie.

“Wet is dry” to dalsza część poszukiwań twórczych Wojtka Kurka w obszarze processingu oszczędnego instrumentarium perkusyjnego (w tym wypadku nawet bardzo oszczędnego – samplowanego plastikowego cowbella i talerza) w środowisku programowym Max MSP, w efekcie czego powstały dwa 15-minutowe, niezwykle “żywe”, teksturalne utwory. Do jednego z nich stworzona została też ciekawa wizualizacja autorstwa Toma Skofa.

“Parts” to z kolei 5 utworów poruszającego się w obszarze kameralnej muzyki współczesnej i improwizacji Trio_io, które tworzą flecistka Zofia Ilnicka, gitarzysta Łukasz Marciniak i skrzypek Jakub Wosik. Trio gra razem nie od wczoraj (tu do playlisty możecie dorzucić choćby świetny, niedawny album “New Animals” – tu link – wydany przez Antenna Non Grata) i czuć w tej muzyce ciągłą chęć dalszych eksploracji i poszukiwań własnego języka. Polecam!