Sygnał/Szum w sieci

Sygnał/Szum w sieci

Cykl Sygnał/Szum wkracza w kolejny rok swojej działalności. Za nami już pierwszy tegoroczny koncert, na którym wystąpił Wojtek Kurek. Nie opadł jeszcze kurz po cyklu zeszłorocznym, w ramach którego zorganizowaliśmy 9 wydarzeń: koncerty, spotkania, warsztaty fieldrecordingowe czy spacer dźwiękowy.

Ta strona stanowić będzie nie tylko źródło informacji o działaniach podejmowanych przez Fundację Nobiscum w ramach inicjatywy Sygnał/Szum. Chciałbym, aby na bieżąco pojawiały się tu informacje o artystach, wydawnictwach, trasach koncertowych i pojedynczych wydarzeniach, działaniach edukacyjnych – czyli o wszystkim, co mieściło się do tej pory w spektrum zainteresowań cyklu, ale niekoniecznie ograniczając się do płockiego poletka.

Będą podcasty, zarówno moje, w formule jaka dłuższą chwilę temu wykiełkowała w audycji w płockim radiomixx.pl, zaś aktualnie jest w letargu, ale też w wykonaniu zaproszonych gości.

Będą również rekomendacje płytowe. Nie jestem dziennikarzem muzycznym i nie czuję się kompetentny, aby pisać regularne recenzje, ponadto wolę skupić się na tym, co uważam za ciekawe, zamiast pastwić się nad czymś w sposób oczywisty kiepskim. Tak jak na Facebooku cyklu pojawiały się od czasu do czasu „polecajki” z tagiem #sygnalszumpoleca, tak też tu postaram się taką formułę, odpowiednio rozbudowaną, regularnie prowadzić.

Będą zapowiedzi koncertów i wydarzeń. Przede wszystkim tych, których budżet promocyjny obejmuje druk 10 plakatów i garści ulotek (choć czasem i tego nie), a nie reklamę na pół strony w ogólnopolskiej gazecie. I oczywiście tych robionych oddolnie, przez lokalnych aktywistów albo samych artystów. Mam nadzieję, że uda się Was w ten sposób odrobinę wesprzeć.

Nie jest sprawą prostą stworzyć dziś narzędzie informacyjne czy promocyjne, które skutecznie będzie wypełniać swoją rolę. Przede wszystkim jego potencjalni użytkownicy muszą na nie trafić i z niego (chcieć) korzystać. W tym miejscu mały apel i prośba: artyści, wydawcy – ślijcie informacje o podejmowanych przez siebie działaniach. Czytelnicy, wszyscy obecni na koncertach – dodajcie stronę do zakładek i zaglądajcie na nią regularnie. Zajmujecie się organizacją wydarzeń związanych z muzyką poszukującą, field recordingiem, edukujecie? Dajcie o sobie znać.

Zanim jednak napiszecie wiadomość o tym, że organizujecie trasę koncertową zespołu X, przejrzyjcie dotychczasowe działania w ramach cyklu i posłuchajcie artystów, którzy grali w Płocku. Już teraz otrzymuję mnóstwo maili od promotorów czy wydawców, którzy nigdy nie zadali sobie chyba trudu, aby z formułą artystyczną cyklu się zapoznać. Przekopanie się przez nie pochłania czas i rośnie ryzyko tego, że umknie mi coś, co rzeczywiście odnalazłoby się świetnie na tej stronie, a być może i na naszej, płockiej scenie.

Zapraszam do lektury a także na koncerty i wydarzenia, nie tylko w Płocku.

Piotr Dąbrowski
kurator cyklu Sygnał/Szum